Příběh o Boženčině ložničce

Příběh o Boženčině ložničce

Ložnička pro panenky ze světlého dřeva z roku 1935

Ložnička s rozkládacími stěnami je miniaturní kopií skutečné, velké ložnice vyráběné v těchto letech.

Ložnička kdysi patřila holčičce jménem Boženka, která žila se svými rodiči v Hradci Králové. Její rodiče dostali tuto hračku darem od známého řemeslníka u příležitosti narození své dcerušky. 
Ložnička má vše, co tehdy, před sedmdesáti lety, patřilo k základnímu vybavení místnosti určené k odpočinku a spánku. Dvě postele s povlečením na dva polštáře a dvě peřiny, včetně prostěradel a s nezbytnými sousedícími nočními stolky. U nohou postele stojí gauč a nechybí ani velký toaletní stolek se zrcadlem tzv. psycha. Posadit se panenky mohly na taburetku – nízké čalouněné sedátko bez opěradla. Dvě šatní skříně jsou opatřeny věšáčky na oblečení pro panenky a jsou obě dokonce uzamykatelné. Interiér ložničky dále zdobí dvojice oken se záclonkami a originální koberec s tureckým vzorem. 

Původně byla ložnička elektrifikovaná. Byla vybavena svítícími lampičkami, které se však původní majitelce někde ztratily.  Říká se však, že život je přesný součet náhod. Právě náhoda tomu chtěla, že paní Božena staré lampičky po čase našla a poslala mně je dodatečně k doplnění.

K dokonalosti chybí kompletní ložničce již jen originální tapety na zdech, neboť ty původní vzaly za své častým využíváním hračky a bylo nezbytné je vyměnit.

Na fotografii z roku 1940 vykukuje pětiletá Boženka z okna domku na zahradě svých rodičů..

Evropská unieRegionální operační program JihovýchodJihonoravský kraj