Příběh plyšového medvídka

Příběh plyšového medvídka

Medvídek se skleněnýma očima modro fialkové barvy

„Asi před měsícem mi telefonovala starší paní z Brna. Dozvěděla se o mé sbírce hraček a rozhodla se mi jednu věnovat. Přinesla ji sebou, svoji nejmilejší hračku, která s ní šla celým životem. Byl to medvídek s malýma skleněnýma očima modro fialkové barvy. Medvídek má smutný kukuč a na první pohled je na něm patrné jeho stáří. Především opotřebovanost, která je na druhé straně důkazem velké lásky malé holčičky ke svému medvědímu svěřenci. Medvídkovi je rovných 63 let, přesně tolik, kolik roků má dnes jeho dlouholetá opatrovnice. 
Narodila se koncem II. světové války v roce 1944 a medvídka dostala téměř současně. Její rodiče pocházeli ze smíšeného manželství. Maminka byla Češka, tatínek německé národnosti. To se mu málem stalo osudným, přesto, že s nacisty nikdy nespolupracoval.

Když Němci válku prohráli, čekal celou rodinu neblahý osud. Strastiplný odsun do Německa. Všechna nenávist v Brně se tehdy obrátila proti Němcům. Byli pronásledováni bez ohledu na to, jestli byli nacisty, nebo ne.

Dne 30. května 1945 přesně na svátek Božího Těla byli ze svého rodného města vyhnáni všichni, kteří ještě v Brně zůstali. Převážně německé ženy, děti a starci, protože velká většina Němců – mužů, byla na frontě. Dav lidí bez jídla, vody a odpočinku byl hnán přes jihomoravské Pohořelice k rakouské hranici. Ve svých necelých dvou letech musela s rodiči podstoupit strastiplnou cestu i malá holčička se svým medvídkem, který sdílel osud celé rodiny. Díky včasnému zásahu její tetičky z Brna, které se nějak podařilo holčičku rychle odvézt do Brna, ušla možná jisté smrti. Také její mamince (Češce) svitla nakonec naděje a mohla zůstat pracovat na Moravě u sedláků. Tatínek celou strastiplnou anabázi také přežil a za dva roky se dokonce mohl vrátit ke své rodině do Brna. Jeho situace však ani potom nebyla jednoduchá. Ač byl vzdělaný člověk, musel dělat podřadné práce v továrně a rodina žila v tísni. 

Čeho všeho byl malý medvídek svědkem!“ 

Evropská unieRegionální operační program JihovýchodJihonoravský kraj