Mikuláš - láska na první pohled

Mikuláš - láska na první pohled

Krásná hračka z výlohy obchodu

V roce 2000 jsem se těsně před Štědrým dnem, 23. prosince odpoledne, vypravila do města do obchodu se starožitnostmi vyřídit neodkladné záležitosti. Před vstupem do obchodu jsem si ve výloze všimla pohádkového mužíčka, který se na mne usmíval se šibalským, potutelným úsměvem.

Mikulášek!!!

Chytil mne přímo za srdce, byla to, jak se říká, láska na první pohled. Jeho postavička byla zakomponovaná do vánoční výzdoby obchodu a vyhlížela vlastně jako součást vánoční dekorace. S lítostí jsem si pomyslela: „Mikulášek bude zcela jistě majetek majitelů obchodu a pro mne tím pádem nedostupný.“ 
Vyřídila jsem tedy ve starožitnictví vše, co bylo zapotřebí a téměř na odchodu mně to přece jenom nedalo, abych štěstí nepokusila. Říká se přece: „…líná huba, holé neštěstí“. Napůl jakoby z legrace, jsem se zeptala, zda by Mikulášek ve výloze nebyl na prodej a dostalo se mi překvapivě kladné odpovědi: „Klidně si ho vezměte, stejně již vánoční výzdoba končí!“ A tak jsem si mohla následující Štědrý večer nadělit Mikuláška jako dárek. 
Můj Mikulášek je sedmdesátiletý dědeček z 30. let 20. století. Snažila jsem se také v dostupných katalozích dopátrat, kdo hračku vyrobil. S největší pravděpodobností se jedná o slavnou firmu Steiff, o které jsem se již zmiňovala v souvislosti s pejskem na kolečkách. Mému srdci milý Mikulášek zdobí nyní každé Vánoce náš byt. 

Evropská unieRegionální operační program JihovýchodJihonoravský kraj