O Miladě Kollárové

O Miladě Kollárové

Radost a štěstí, které hračky dávaly dětem ve své době, v nich zůstávají uloženy dodnes.

Vážení a milí...

Na výstavě historických hraček z mé sbírky můžete nahlédnout do světa hraček několika generací. Snažím se v mezích svých možností dokumentovat tímto způsobem část kulturního dědictví.
K hračkám mám celoživotní hluboký vztah. Absolvovala jsem uměleckoprůmyslovou školu v oboru drobný umělecký průmysl (také hračka). Krátký čas jsem pracovala jako návrhářka textilních hraček, ale nikdy mne nenapadlo, že je budu jednou sbírat. Staré hračky mne vždy oslovovaly, takže jsem jich několik měla, ale pouze jako milou dekoraci. Sbírat jsem začala pouze pohyblivé hračky z různých materiálů a z nejrůznějších koutů světa. Časem jsem objevila zajímavé panenky, nábytek pro panenky, medvědy, autíčka a hry, také fotografie dětí s hračkami a pohlednice, které snad nejlépe dokumentují dobu, ze které hračky pochází.
Tak se pomalu a jistě z mého koníčka stal kůň a sbírání hraček se mi stalo velkým dobrodružstvím, které nikdy nekončí. Budu velmi ráda, pokud Vás expozice potěší a dětem ukáže, jak někdy podobné a mnohdy zase zcela odlišné hračky a hry doprovázely dětství jejich rodičů a prarodičů. U těch dříve narozených vyvolá jistě milé vzpomínky, neboť radost a štěstí, které hračky dávaly dětem ve své době, v nich zůstávají uloženy dodnes.

Milada Kollárová

 

paní Milada Kollárová

Studovala v Brně Střední uměleckoprůmyslovou školu, obor drobný umělecký průmysl (mimo jiné též hračka). Studium ukončila v oddělení profesorů Langra, Svobody a Lukeše v roce 1966. Krátce působila jako návrhářka textilních hraček.

Je autorkou tkaných tapiserií (gobelínů) větších i malých rozměrů podle vlastních návrhů, obrazů a originálních tkaných oděvů. Svá díla prezentovala na dvaceti samostatných výstavách u nás i v zahraničí (Švýcarsku, Německu, Rakousku).

Také Muzeum města Brna má ve sbírce kolekci gobelínů. Je členkou Unie výtvarných umělců.

Poslední dvě desetiletí se její velkou zálibou stalo sběratelství hraček. 

 

Fotogalerie: Setkání se sběratelkou v Muzeu hraček

 

Evropská unieRegionální operační program JihovýchodJihonoravský kraj