Příběh Miládky a její panenky

Příběh Miládky a její panenky

Krásná panenka v národním kroji

Narodila se v Rajhradě u Brna roku 1922 úspěšným rodičům – tatínek byl ředitelem školy a maminka učitelka. 
Vyrůstala obklopena láskou a nádhernými hračkami v době, kdy se právě tvorba a navrhování hraček stala objektem zájmu našich předních výtvarníků. Měla tak v pokojíčku například hračky Minky Podhajské a Václava Špály. Také panenky nebyly „obyčejné“. Zachovala se její krásná panenka s porcelánovou hlavou (od firmy Carl Harmus jr. ze Sonnenbergu v Německu) oblečená do krásného slováckého kroje. Právě panenky byly v té době často oblékány do národních krojů, jako projev vlastenectví a hrdosti na vlast.

Příběh této vzácné rodiny nebyl, bohužel, nijak radostný. Holčičce Miládce bylo souzeno pouze 6 let života – zemřela v roce 1928 na spálu, která byla tenkrát život ohrožující nemocí.
Tatínek byl aktivním sokolem a odbojářem a tak jej nacisti v roce 1942 zastřelili v Kounicových kolejích. Maminka byla vězněna v koncentračním táboře.
Jejich syn Ivan se stal archeologem a žil s matkou, a i po jejím odchodu až do své smrti roku 2010 v rodném domě v Rajhradě. 

A jak se odkaz této malé holčičky dostal do Muzea hraček? 
Po více než 80 letech začal příbuzný opravovat dům a našel na půdě „poklad“. V dřevěné bedně totiž léta odpočívaly hračky nejen po Miládce, ale i po jejím bratrovi Ivánkovi, který se narodil rok po její smrti. Stavitel byl osvícený, zjistil, že existuje v Brně sběratelka hraček, a tak se mi tento opravdový poklad podařilo získat.

Evropská unieRegionální operační program JihovýchodJihonoravský kraj